THE 96th SPRING BRASS BAND FESTIVAL

THE SENIOR CUP 2017
Qualifying Contest for the Grand Shield 2018

 

RESULTS

Adjudicators: John Doyle & Paul Holland

1. Filton Concert Brass (Tom Davoren)
2. Friary Guildford (Chris King)
3. East Yorkshire Motor Services (Stig Maersk)
4. City of Cardiff (Melingriffith) (Nigel Seaman)
5. St Dennis (Darren Hawken)
6. Ratby Co-operative (Howard Evans)
7. Goodwick Brass (Matthew Jenkins)
8. Co-operative Funeralcare (North West) (Jeff Sparkes)
9. Skelmanthorpe (Jim Davies)
10. Oldham (Lees) (John Collins)
11. Blackburn & Darwen (Neil Samuel)
12. Newtongrange Silver (Andrew Duncan)
13. Kingdom Brass (Paul Drury)
14. Staffordshire (Steven Walsh)
15. Jackfield (Elcock Reisen) (Simon Platford)
16. Yorkshire Imperial Urquhart Travel (Dr David Thornton)
17. Redbridge (Jeremy Wise)
18. Derwent Brass (Keith Leonard)
19. Marsden Silver (Alan Widdop)
20. Fishburn (David Hirst)


Best Instrumentalist: Gary Curtin (euphonium) — Co-operative Funeralcare (North West)

 

Grand Shield - Summary of winners

2014 Flowers
2013
Milnrow
2012
Hepworth
2011 Reg Vardy
2010 Tredegar
2009 Rothwell Temperance
2008 Leyland
2007 Polysteel
2006 Aveley & Newham
2005 Hepworth
2004 Sellers International
2003 Carlton Main Frickley Colliery
2002 Cwmaman Institute

Senior Cup - Summary of winners

2014 Wingates
2013 Woodfalls
2012 Northop Silver
2011 Marsden Silver
2010 Woodfalls
2009 Marsden Silver Prize
2008 East Yorkshire Motor Services
2007 Wingates
2006 Newstead Welfare
2005 Burry Port Town
2004 Ransome
2003 Rothwell Temperance
2002 East Yorkshire Motors Services

Senior Trophy - Summary of winners

2014 Friary Guildford
2013
Nowtongrange
2012
Wakefield Metropolitan
2011 Aldbourne
2010 Beaumaris
2009 United Norwest Co-op Milnrow
2008 Powerfuel Hatfield Colliery
2007 Stockbridge
2006 Kingdom Brass
2005 Alliance Brass
2004 Staffordshire
2003 Pennine Brass
2002 Pemberton Old Wigan

 

 

Spring Festival

  • sf

Karyn & Martin Mortimer

mk

Frank Hodges

fh3

c1

c2

c6

c7

Senior Cup

scf

bm

b2
b4
b5
b7
b9