British Open Brass Band Championships
Established 1853

2019 RESULTS
1. Cory (Philip Harper)
2. Black Dyke (Prof Nicholas J. Childs)
3. Foden's (Russell Gray)
4. Desford Colliery (LMTF) (Michael Fowles)
5. Flowers (Paul Holland)
6. Brighouse & Rastrick (Prof David King)
7. Grimethorpe Colliery (Dr David Thornton)
8. Fairey (Garry Cutt)
9. Aldbourne (Ivan Meylemans)
10. the cooperation band (Phillip McCann)
11. Tredegar (Ian Porthouse)
12. Valaisia Brass Band (Arsene Duc)
13. Hammonds (Morgan Griffiths)
14. Carlton Main Frickley Colliery (Luc Vertommen)
15. Leyland (Thomas Wyss)
16. Wingates (Paul Andrews)
17. NASUWT Riverside (David Roberts)
18. Whitburn (Florent Didier)

THE 100th SPRING BRASS BAND FESTIVAL
THE GRAND SHIELD, THE SENIOR CUP & THE SENIOR TROPHY
Winter Gardens Blackpool Saturday 9th May 2020

THE 168th BRITISH OPEN BRASS BAND CHAMPIONSHIP
Symphony Hall Birmingham Saturday 12th September 2020

THE 101st SPRING BRASS BAND FESTIVAL
THE GRAND SHIELD, THE SENIOR CUP & THE SENIOR TROPHY
Winter Gardens Blackpool Saturday 8th May 2021

THE 169th BRITISH OPEN BRASS BAND CHAMPIONSHIP
Symphony Hall Birmingham Saturday 11th September 2021

THE 102nd SPRING BRASS BAND FESTIVAL
THE GRAND SHIELD, THE SENIOR CUP & THE SENIOR TROPHY
Winter Gardens Blackpool Saturday 7th May 2022

THE 170th BRITISH OPEN BRASS BAND CHAMPIONSHIP
Symphony Hall Birmingham Saturday 10th September 2022

Spring Festival Qualifying Contests

BOLSOVER FESTIVAL OF BRASS
Heritage High School, Boughton Clowne S434QG
Sunday 6th October 2019

WYCHAVON FESTIVAL OF BRASS
De Montford School, Evesham, Worcestershire
Saturday 2nd November 2019

LANCASHIRE CONTESTS BRASS IN THE WIRE
Pyramid and Parr Hall, Palmyra Square, Warrington WA1 1BL
Sunday 26 January 2020

THE FIFE CHARITIES BRASS BAND CONTEST
Adam Smith Theatre Kirkcaldy
Saturday 28th September 2019

THE WELSH OPEN
Grand Pavilion, Porthcawl
Saturday, 15th February 2020

Previous Results

2018 Cory - (Philip Harper)
2017 Valaisia Brass Band - (Arsene Duc)
2016 Cory (Philip Harper)
2015 Grimethorpe Colliery (Dr Robert Childs)
2014 Black Dyke - Dr. Nicholas Childs - Vita Aeterna Variations - Alexander Comitas
2013 Tredegar - Ian Porthouse - Arabian Nights - Stephen Roberts
2012 Foden's - Allan Withington - Electra - Martin Ellerby
2011 Cory - Dr Robert Childs - Red Priest - Professor Philip Wilby
2010 Tredegar - Ian Porthouse - On the Shoulders of Giants - Professor Peter Graham
2009 Cory Band - Dr. Robert Childs - Titan's Progress - Hermann Pallhuber
2008 Fodens Richardson - Garry Cutt - Rococo Variations - Professor Edward Gregson
2007 Cory Band - Dr. Robert Childs - Visions of Gerontius - Kenneth Downie
2006 Black Dyke - Dr. Nicholas Childs - Vienna Nights -Philip Wilby
2005 Black Dyke - Dr. Nicholas Childs - The Night to Sing - Bramwell Tovey
2004 Fodens Richardson - Contest Music Garry E. Cutt Contest Music (Wilfred Heaton), Montage (Peter Graham), St. Magnus (Kenneth Downie)
2003 Yorkshire Building - Society Prof. David King - The Planets Suite [Venus & Jupiter], Holst arr. Stephen Roberts
2002 Buy As You View Cory - Robert Childs - The Maunsell Forts - John McCabe
2001 Yorkshire Building Society - David King - Les Preludes, Liszt, transcribed Bram Gray
2000 Buy As You View Cory - Robert Childs - Ceremony - Michael Ball
1999 Yorkshire Building Society - David King - Dove Descending - Philip Wilby
1998 Williams Fairey - J. Gourlay - Diversions on a Bass Theme - George Lloyd
1997 Yorkshire Building Society - David King - Whitsun Wakes - Michael Ball
1996 Marple - Garry Cutt - The Severn Suite - Sir Edward Elgar, arr. Bram Gray
1995 Black Dyke - J. Watson - Revelation - Philip Wilby
1994 BNFL Leyland - R. Evans - Salamander - John McCabe
1993 Williams Fairey - P. Parkes - Masquerade - Philip Wilby
1992 Black Dyke - J. Watson - Cloudcatcher Fells - John McCabe
1991 Grimethorpe Colliery - F. Renton - Paganini Variations - Philip Wilby
1990 Sun Life - R. Newsome - Le Roi d'Ys - Edouard Lalo, arr. Frank Wright 

Google Map Initialization...

Speedtest